W Krakowie powstał pierwszy uniwersytet w Polsce. Podobno tu rozpoczęła się tradycja organizowania juwenaliów i ponoć tu ... straszy smok. I to nie byle jaki, tylko Smok Wawelski. Kraków, polska stolica kultury zachwyca i zadziwia jednocześnie. Ta „większa wioska", jak mówią o swoim mieście Krakusi, to jedyne miejsce na świecie, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością tworząc idealną symbiozę, znaną lepiej pod hasłem fenomenalny Kraków. Lajkonik, Comber Babski, Klocki Popielcowe, Wianki. Nie masz pojęcia, o co chodzi? Najwyższy czas to zmienić.
Student w KrakowieMiasto studenckie - to krótkie stwierdzenie bardzo pasuje do stolicy Małopolski. Wiąże się ono przede wszystkim z istnieniem najstarszego, obok Pragi, uniwersytetu w Europie Środkowej - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kopernik, Kochanowski, Matejko, Wyspiański - to tylko kilka nazwisk, które rozsławiły Kraków i "Jagiellonkę" w kraju i za granicą.

W stolicy Małopolski mieści się 10 uczelni publicznych i 11 niepublicznych. Głównym atutem Krakowa jest zrównoważony podział na uniwersytety i szkoły techniczne. Obok siebie kształcą się tu studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademi Górniczo-Hutniczej i wielu innych znamienitych uczelni. Kimkolwiek chciałbyś być, jakikolwiek zawód sobie wymarzyłeś, tutaj na pewno znajdziesz odpowiednią kadrę, która Cię do tego przygotuje.

Doskonałe warunki do nauki student znajdzie także poza salami wykładowymi: 16 bibliotek, wszystkie z ogólnodostępnymi wypożyczalniami i czytelniami, liczne księgarnie naukowe, kafejki internetowe we wszystkich punktach miasta oraz znakomite szkoły językowe. Żaczek, Straszny Dwór czy Oaza to tylko kilka z wielu akademików należących do tutejszych uczelni.

Akademicki Kraków to solidne wykształcenie oraz ciekawe życie poza uczelnią. Intensywne, "kulturowo zakręcone", bogate i gwarantujące rozwój osobisty. Spragnieni wiedzy, zabawy, ciekawi tradycji przyjeżdżają tu studenci z całego świata, dzięki czemu miasto zyskuje kosmopolityczny charakter.

Studia w nowym mieście – stresujące wyzwanie czy miła przygoda?

"Wychodzę na pole" - w ten nieco odmienny sposób Krakowianie obwieszczają swoje wyjście na zewnątrz. Na pierwszym roku studiów można na tej podstawie określić regionalną przynależność. Student nie używający tego zwrotu pochodzi pewnie z innej części Polski. W kolejnych latach zasada ta traci ważność. Przesiąknięci i zachwyceni miastem, zaczynają mówić tak wszyscy.

Kraków, poprzez swoją architekturę, zabytki czy muzea, sam opowie Ci swoją historię. Wawel, Bazylika Mariacka, Sukiennice to miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. A życie nocne? Poznasz je w najrozmaitszych odcieniach, np. na Kazimierzu, czyli w dawnej dzielnicy żydowskiej. Rzeszę studentów przyciąga do siebie również Piwnica pod Baranami, mekka kabareciarzy i poetów.

W Małopolsce na amatorów wspinaczek i wycieczek górskich czekają malownicze tatrzańskie szlaki. Dla wszystkich grotołazów to wymarzona kraina jaskiń, jam i pieczar. Zwolennicy bardziej tradycyjnej formy spędzania czasu mogą skorzystać z pięknych tras rowerowych wokół miasta.

Małopolska „wioska" to miejsce niebanalne, oryginalne, inne. Niczym magnes przyciąga ludzi nietypowych, bo przecież to oni tworzą klimat wiecznie żywego miasta. Nauka, kultura i rozrywka. Tradycja i nowoczesność. Po prostu fenomenalny Kraków.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->