phoca thumb s ujlogoW dniach 21-22 kwietnia 2012 r. odbył się ostatni zjazd w ramach studiów podyplomowych Polsko - Brytyjskie Partnerstwo Strategiczne w UE i NATO, organizowanych wspólnie przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polski Uniwersytet na Obczyźnie z siedzibą w Londynie.

 

Uroczyste zakończenie studiów odbyło się we wnętrzach ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie. Spotkanie rozpoczęła melodia krakowskiego hejnału zagrana na trąbce przez 11-letnią Clarę Falkowską. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych prof. Maciej Szpunar, reprezentujący Rektora UJ - dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Bogdan Szlachta, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie prof. Halina Taborska, Ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Erecińska oraz kierownik studium dr hab. Arkady Rzegocki. W wykładzie kończącym studia minister prof. Maciej Szpunar przedstawił europejski wymiar polityki zagranicznej RP.

Uroczystość uświetnił koncert Bartosza Barasińskiego, Damiana Falkowskiego i Klary Falkowskiej, którzy zagrali utwory D.Szostakowicza, F. Chopina, I.J. Paderewskiego, M. de Falla, H.Wieniawskiego. Licznie zgromadzeni studenci, przedstawiciele społeczności emigracyjnej oraz angielskiej owacją na stojąco nagrodzili muzyków. Pierwszych 25 absolwentów w trakcie uroczystości nie kryło swojego entuzjazmu dotyczącego studiów organizowanych przez UJ-PUNO. Wypowiadając się o studiach często podkreślano, że z tak wysokim poziomem nie spotkali się wcześniej ani na studiach w Polsce, ani w Anglii. Studenci utworzyli sekcję UJ-PUNO działającą w ramach Koła Naukowego Studentów i Absolwentów PUNO. Sekcja zorganizowała już pierwsze debaty, a także studyjny wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Dzień wcześniej zajęcia poprowadzili wykładowcy Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ: prof. Krzysztof Szczerski i dr Łukasz Kamieński. Sobotnie wykłady odbyły się w Instytucie i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego, po którym studenci zostali oprowadzeni.

Wręczenie dyplomów zakończyło pierwszą w historii uniwersytetów edycję studiów prowadzonych w Londynie przez wykładowców polskich oraz brytyjskich: naukowców, ale także dyplomatów, ekonomistów, polityków, urzędników. Organizatorzy wierzą, że pierwsza edycja studiów zapoczątkuje kolejne studia interdyscyplinarne, będące odpowiedzią na potrzeby studentów polskich, a w przyszłości także brytyjskich, zainteresowanych Polską
 

Zdjęcia z uroczystości można zobaczyć tutaj


!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->