hugon kotajProfesor Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz profesor Janusz Żmija, rektor Uniwersytetu Rolniczego, mają przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy "Dziwne igrzysko losu i przeznaczenia. Żywot Kołłątaja w odsłonach kilku", która odbędzie się 28 maja o g. 16 w Muzeum UJ Collegium Maius.


Pierwsza odsłona nastąpiła podczas ostatniej Nocy Muzeów 18 maja. Ekspozycję w Muzeum UJ będzie można oglądać do 28 września. Ideą wystawy jest ukazanie życia i działalności publicznej Hugona Kołłątaja, ze szczególnym naciskiem na jego doniosłą rolę w reformie Uniwersytetu.

 

Wydarzenia dnia tego w Collegium Maius następująco przebiegać będą:

Odsłona I, Dziedziniec
Melodya grającego zegara, który pochód figur w swym wnętrzu posiada, a pomiędzy niemi postać Jaśnie Wielmożnego Pana Kołłątaja, odsłuchana zostanie, JW. Pan Krzysztof Stopka, profesor i Muzeum tuteyszego Dyrektor, Gości Szacownych powita i mową stosowną wygłosi.

Odsłona II, Ogród Profesorski
Różę pamięci Jaśnie Wielmożnego Pana Kołłątaja zasadzać się będzie i tabliczkę stosowną, chwilę tę uwieczniającą, wmontowywać. Przy tey okazyi, dla przyjemności Wielce Szanownej Publiczności, utalentowana Pani Desisława pieśń o róży wzruszającą zaśpiewa.

Odsłona III, Dziedziniec
Śpiewacy Choru Akademickiego popisem swoim czas Szacownych Gości umilać będą.
Wreszcie otwarcie uroczystego Ekspozycyi JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pan prof. Karol Musioł i JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja, Pan prof. Janusz Żmija, dokonywać będą. W dalszey koley Gściom naszym Ekspozycya udostępniona będzie do podziwiania. A w nagrodę winem uraczyć ich zamyślamy i opinii przymilnych wysłuchać oczekujemy.

Uwiadamiamy też z przyjemnością, że żywot Jaśnie Wielmożnego Kołłątaja nie tylko w salach parterowych, ale i w Cellariach Collegii Maioris pokazywanym będzie.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->