agh-logo1W dniach 23 - 25 maja w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w Jastrzębiu Zdroju odbywa się konferencja pod hasłem „Pozyskiwanie i utylizacja metanu z pokładów kopalń”.


Główne tematy poruszane podczas konferencji dotyczą m.in. odmetanowania kopalń, wpływu metanu na środowisko, a także metod utylizacji metanu. Pierwszego dnia uczestnicy omówili zagadnienia związane z pozyskiwaniem metanu, m.in. na przykładzie doświadczeń kopalń w obszarze Zagłębia Ruhry w Niemczech.

25 maja, w nawiązaniu do tematu przewodniego wydarzenia, w kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się prezentacja instalacji do proekologicznej utylizacji metanu (godz. 9:15-10:15). Instalacja ta powstała w ramach projektu realizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą – pod przewodnictwem prof. Stanisława Nawrata - we współpracy z Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Politechniką Wrocławską.

Z polskich kopalń węgla kamiennego każdego roku emitowanych jest do atmosfery ok. 600 mln metrów sześciennych metanu. Instalacja do utylizacji metanu kopalnianego pozwoli m.in. zmniejszyć zanieczyszczenie atmosfery a utylizowany metan może posłużyć jako paliwo dla instalacji elektrycznych. Utylizacja metanu za pomocą instalacji opracowanej przez naukowców pozwoli produkować energię cieplną, która może być następnie przetwarzana w energię elektryczną. Warto dodać, że prace nad opracowaniem proekologicznej utylizacji metanu z kopalń, w tym głównie metanu odprowadzanego szybami z kopalń do atmosfery, są pierwszymi badaniami prowadzonymi na tak dużą skalę w Europie.

Konferencja odbywa się w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju (ul. Witczaka 5). Szczegółowy program wydarzeń znajdą Państwo na stronie: www.mpw.agh.edu.pl

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->