nagroda kapuciskiegoZnamy nazwiska laureatów III edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepsze reportaże literackie 2011 r. Nagrodę - wysokości 50 tys. zł - otrzymał Liao Yiwu, autor książki "Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych", opublikowanej w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Czarne.


Nagroda dla tłumacza w wysokości 15 tysięcy złotych została podzielona po połowie. Otrzymał ją Wen Huang, amerykański tłumacz i redaktor książki oraz Agnieszka Pokojska, autorka przekładu z j.angielskiego na język polski, która na co dzień prowadzi zajęcia translatorskie na Podyplomowych Studiach dla Tłumaczy Literatury przy Katedrze UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego i w krakowskiej Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Agnieszka Pokojska o książce Liao Yiwu:
"Książka Liao Yiwu jest zbiorem historii tak niezwykłych, że w pierwszym odruchu aż chce się wątpić w ich wiarygodność. Ale tytuł głosi, że są to opowieści prawdziwe, a ich niezwykłość tylko to potwierdza - po prostu nikt by czegoś takiego nie wymyślił. Losy rozmówców Liao podlegają wpływom tak różnorodnym i sprzecznym, jakby pochodziły z różnych epok i światów: z jednej strony jest to wielowiekowa tradycja i zabobony, z drugiej - władza komunistyczna i jej aparat nacisku, z trzeciej - dziki kapitalizm z kultem pieniądza i zanikiem wartości. Szczególnie maoistowski komunizm okazuje się miażdżącą siłą, bezrefleksyjnie niszczącą ludzi, i pojedynczo, i milionami, z błahego powodu albo i bez powodu. Książka w poruszający sposób pokazuje, jak nieodwracalnie chińska rzeczywistość naznaczyła życie zwykłych ludzi - bo mimo że autor dobrał sobie niezwykle barwnych rozmówców, w jakiejś mierze stanowią oni przecież próbkę społeczeństwa. Myślę, że dla nas, którzy niewiele wiemy o Chinach, a Chińczyków postrzegamy jako ogromną niezróżnicowaną masę, jest to lektura fascynująca i otwierająca oczy."!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->