up logo3 sierpnia 2012 r. do doliny Miyar w Himalajach Lahoul wyruszyła międzynarodowa wyprawa wspinaczkowo-naukowa, w skład której wchodzą doktoranci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Michał Apollo i Marek Żołądek (Klub Wysokogórski Warszawa) oraz Philip Varley (British Mountaineering Council). Zakończenie wyprawy planowane jest na 5 września 2012 r.Już samo dotarcie do doliny Tawa (dolina zawieszona nad Doliną Miyar) jest nie lada wyzwaniem logistycznym: najpierw 18 godzinna podróż autobusem z Delhi do Manali, później całodzienny przejazd samochodem terenowym do osady Tingrat, następnie 2-dniowy trekking z tragarzami do BC (ang. Base Camp – Baza Główna) w Dolinie Miyar, oraz na koniec przeniesienie BC do ABC (ang. Advanced Base Camp – Baza Wysunięta) już w dolinie Lodowca Tawa.

Głównym celem sportowym wyprawy jest dokończenie drogi wspinaczkowej zespołu Apollo-Żołądek z 2006 r. na dziewiczy wierzchołek w Dolinie Tawa. Wspinacze osiągnęli wtedy dziewiczą wówczas przełęcz o wysokości 5690 m n.p.m., którą nazwali Przełęczą Św. Krzysztofa (St Christopher Pass). Trudności drogi oszacowane zostały na WI4, M5-, 600 m, 7h (oznaczony na mapie numerem 39). W zależności od warunków pogodowych planowane są również wejścia na inne niezdobyte wierzchołki.

Celem naukowym będą badania z dziedziny glacjologii i ochrony środowiska:
Przekształcenia dawnych form polodowcowych w warunkach recesji Lodowca Tawa
W badaniach wykorzystane zostaną urządzenia GPS oraz dostępne dane SRTM, do obróbki których zastosowane będą narzędzia GIS.
Eksperymentalne wydeptywanie roślinności
Określenie zależności pomiędzy intensywnością deptania a reakcją roślinności. Metodologia pracy badawczej na podstawie wskazówek Mueller-Dombois D., Ellenberg H. (1974) oraz Cole D. (1995).
Opracowania zostaną wykorzystane w pracach doktorskich przygotowywanych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Promotorem dysertacji i opiekunem naukowym jest prof. Roman Malarz.

Jednostki skupiające organizatorów wyjazdu:
- Klub Wysokogórski Warszawa,
- British Mountaineering Council,
- Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Patronat honorowy nad ekspedycją objął JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Michał Śliwa.

miyar 2012 plakat

Dla Michała Apollo i Marka Żołądka będzie to druga wyprawa w ten rejon Himalajów. W 2006 r. wytyczyli oni nową drogę na niezdobyty wcześniej szczyt, który nazwali Masala Peak (5650 m n.p.m.), oznaczony na mapie numerem 13*.
miyar 2012 mapa
* Klettern, Marz 2007, s. 6.
* American Alpine Journal, 81, vol. 49, 2007. s. 360-362.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->