biochemiaW semestrze jesiennym 2012/2013 Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii będzie gościł aż dwóch profesorów wizytujących. Wyjątkowe jest to, że nie są  to krótkie wizyty połączone z wygłoszeniem pojedynczego wykładu, ale pobyty długoterminowe, podczas których światowi specjaliści w swoich dziedzinach poprowadzą wykłady i seminaria, po 60 godzin zajęć dla studentów kierunków biochemii, biofizyki i biotechnologii. W tym roku są to prof. Toru Shimizu z Tohoku University, w Sendai w Japonii i prof. Howard J. Halpern z University of Chicago w USA. W  roku 2009 gościliśmy prof. Claudine Kiedę z Uniwersytetu w Orleanie.

Prof. Shimizu pracuje w Institute of Multidisciplinary Research for Advanced Materials, w Tohoku University w Sendai w Japonii. Jest wybitnym specjalistą w zakresie biochemii hemu, fizjologii śródbłonka, układów redoksowych i sensorów gazów. Poprowadzi wykłady "Heme proteins"  i seminaria "Gas sensors".  Jest to już trzecia wizyta profesora Shimizu w Krakowie - poprzednio gościł z wykładem w czerwcu 2009 r., a w  ubiegłym roku podczas trzytygodniowego pobytu na przełomie sierpnia i września wziął m.in udział w II Kongresie Polskiej Biochemii i Biologii Komórki. Profesor Shimizu ma w swoim dorobku liczne publikacje w renomowanych czasopismach, był redaktorem "Journal of Biological Chemistry", a obecnie jest m.in członkiem komitetu redakcyjnego "Biochemical Journal".

Prof. Howard Halpern jest fizykiem, a jednocześnie lekarzem onkologiem. Pracuje w Zakładzie Radiation and Cellular Oncology Uniwersytetu Chicagowskiego,  jednego najlepszych uniwersytetów amerykańskich, a także w klinice radiologicznej szpitala Uniwersytetu Ilinojskiego w Chicago. Jest także dyrektorem "Center for Electron Paramagnetic Resonance (EPR) Imaging in Vivo Physiology", finansowanego przez National Institutes of Biomedical Imaging and Bioengineering, NIH. Właśnie to niespotykane połączenie w jednej osobie fizyka i praktykującego lekarza onkologa sprawia, że jego wykłady są niezwykle ciekawe, i ukazują problemy biologiczne i medyczne z innej perspektywy. Jego wykłady będą dotyczyć chorób nowotworowych i najnowszych metod ich leczenia, metod obrazowania, a w szczególności obrazowania EPR.

Dla studentów udział w wykładach zagranicznych gości jest to wyśmienita okazja do czerpania wiedzy w bezpośrednim kontakcie ze światowej sławy naukowcami, skonfrontowania swojej dotychczasowej wiedzy, czy poznania innego podejścia do analizy problemów. Bez wyjeżdżania z kraju będą mieli możliwość rozmowy i dyskusji na tematy specjalistyczne, omówienia swoich własnych projektów, czy wreszcie także ćwiczenia specjalistycznego języka angielskiego.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->