fn krakow 2015Festiwal Nauki w Krakowie to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez wszystkie krakowskie uczelnie wyższe oraz Instytuty Polskiej Akademii Nauk. Tegoroczna, już piętnasta edycja odbędzie się w dniach 20-23 maja. Tym razem motywem przewodnim jest hasło "Oświeć się", nawiązujące do Międzynarodowego Roku Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

Głównym celem Festiwalu jest prezentacja działalności naukowej i dydaktycznej uczelni, a przede wszystkim bezpośrednie spotkania, rozmowy i dyskusje z pracownikami naukowymi oraz studentami. Tegoroczne hasło Festiwalu Nauki „Oświeć się" nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Przedstawienie nauki w atrakcyjnych i zrozumiałych formach sprawia, że obecnie jest to jedna z największych imprez popularyzujących naukę w Małopolsce, a jej otwartość i różnorodność (liczne atrakcje organizowane w ramach festiwalu) pozwala na dotarcie z ideą przedsięwzięcia nie tylko lokalnie.

Nauka, sztuka i sport

Festiwal Nauki rozpocznie się w dniu 20.05.2015 r. od przeprowadzenia na Krakowskich Błoniach zawodów biegowych "Światło(o)bieg", w których uczestniczyć będą reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu oraz centrum wydarzeń, jak co roku będzie miało miejsce na płycie Rynku Głównego w Krakowie, gdzie powstanie miasteczko festiwalowe składające się z kilkunastu namiotów wystawienniczych, w którym odbywać się będą eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia. Równocześnie, obok miasteczka namiotowego powstanie scena festiwalowa, gdzie prezentowane będą atrakcje naukowe, artystyczne, kulturalne i sportowe przygotowane przez Współorganizatorów Festiwalu dla szerszej publiczności.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Festiwalu Nauki w Krakowie 2015 będzie wydarzenie multimedialne pt. "Po drugiej stronie światła", składające się z koncertu muzyki elektronicznej Marka Bilińskiego oraz iluminacji świetlnych realizowanych przez Janiego Konstantinovskiego Puntosa. Wyświetlane będą ruchome obrazy, nawiązujące do historii naturalnej. Przedstawiona zostanie artystyczna wizja postępu cywilizacyjnego, zakończona symbolicznie podróżą ludzi w kosmos, ku światłu gwiazd. W trakcie pokazów pojawi się również symbolika związana z działalnością naukową krakowskich uczelni.

W programie Festiwalu Nauki nie zabraknie również koncertu inauguracyjnego przygotowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie oraz spektaklu na zakończenie Festiwalu, przygotowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Festiwal Nauki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski oraz turystów krajowych i zagranicznych. W 2014 roku w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział ok. 250 tysięcy osób.

Program wydarzeń festiwalowych

18 maja 2015 r.:
Mistrzostwa Świat(ł)a finał turnieju piłki siatkowej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, gość specjalny Piotr Gruszka
godz. od 10.00 do 14.00, TAURON Arena Kraków (mała hala), ul. Stanisława Lema 7, Kraków.

20 maja 2015 r.:
"Światło(o)bieg", bieg przełajowy dla reprezentantów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.
od godz. 9.00 do 15.00, Błonia Krakowskie.

20 maja 2015 r.:
Spotkanie z publicznością: Marek Biliński, Jani Konstantinovski Puntos.
od godz. 12.00, Aula Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Podchorążych 2, Kraków.

20 maja 2015 r.:
Koncert inaugurujący Festiwal Nauki w Krakowie
występ Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz chóru "Educatus", Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego.
godz. 20.00, Kościół Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, ul. Stradomska 6 Kraków

21-23 maja 2015 r.:
Naukowe Miasteczko Festiwalowe na Rynku Głównym w Krakowie
21 - 22 maja od 11.00 do 18.00
23 maja od 11.00 do 17.00
oraz wydarzenia i aktywności naukowe w siedzibach Współorganizatorów i Instytucji Zaproszonych

21 maja 2015r.:
"Prom/ieni\otwórczość. Twoje oczy są ciekawsze od słońca", otwarcie projektu realizowanego przez: Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne oraz Galerię FAIT
godz. 16.00, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 Maja1, Kraków

22 maja 2015r.;
"Po drugiej stronie światła", koncert i widowisko multimedialne wykonanie: Marek Biliński, Jani Konstantinovski Puntos. godz. 21 00, scena pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, Kraków

23 maja 2015 r.:
"Świętoszek" Moliera spektakl teatralny, w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej,(pod opieką pedagogiczną prof. Aleksandra Fabisiaka) godz. 19.00, budynek PWST, ul. Straszewskiego 21-22, Kraków (rezerwacja tel: 12 430 15 92)

Sponsorzy i Partnerzy XV Festiwal Nauki w Krakowie:
Sponsor Srebrny: PGNiG, Sponsor: Nautilus. Partnerzy: Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Centrum Badawcze ABB.

Szczegółowe informacje wraz z programem można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu www.festiwalnauki.krakow.pl
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->