ujNa Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się właśnie Tydzień Jakości Kształcenia 2016. Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z fizyką, a w szczególności ze stanem materii nie może dzisiaj zabraknąć na wykładzie, który zostanie poprowadzony przez profesora Józefa Spałka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biuro Karier i Promocji Wydziału FAIS zaprasza na wykład popularno-naukowy pod tytułem "Egzotyczne stany materii skondensowanej: od atomu do obiektów biologicznych i z powrotem". Podczas wykładu zostaną omówione podstawowe charakterystyki wybranych układów skondensowanych, między innymi nadprzewodniki czy układy w skali nanoskopowej. Podczas spotkania zostaną poruszone zagadnienia uniwersalnego charakteru układów skondensowanych oraz przejść fazowych. Wykład ma charakter popularno-naukowy, a wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani tą tematyką.

Prof. dr hab. Józef Spałek, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polski (FNP). Profesor Spałek jest kierownikiem Zakładu Teorii Materii Skondensowanej Nanofizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stworzył model t-J, który jest powszechnie używany w literaturze światowej do opisu nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Jest pomysłodawcą oryginalnego mechanizmu parowania elektronów w układach ciężkich fermionów, zaindukowanego oddziaływaniami magnetycznymi typu Kondo oraz oddziaływaniem typu Hunda. Opublikował ponad 280 prac w czasopismach międzynarodowych z listy filadelfijskiej oraz około 15 prac popularno-naukowych.

Gdzie? Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. Łojasiewicza 11, sala A.1.06

Kiedy? 29.11.2016 o godzinie 18:15
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->