festiwal nauki krakow 17Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie – kilkudniowe święto wiedzy, doświadczenia, piękna i harmonii – największe wydarzenie w regionie promujące wiedzę i wszechstronny rozwój. Tegoroczna, 17. edycja Festiwalu odbywa się w dniach od 22 do 27 maja, pod hasłem „w zgodzie z naturą” i zrzeszyła uczelnie oraz szkoły wyższe z Krakowa, instytuty naukowe PAN, a także władze miasta. Głównym organizatorem Festiwalu był Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W zabytkowym otoczeniu Sukiennic i Wieży Ratuszowej powstało festiwalowe miasteczko, gdzie zaprezentowane będą najnowsze osiągnięcia krakowskich ośrodków naukowych, a odwiedzający zobaczą ciekawe prezentacje, pokazy i eksperymenty. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i regionu mieli wyjątkową okazję spotkania z prawdziwą nauką i sztuką w centrum miasta, ale nie tylko – współorganizatorzy Festiwalu udostępnią również pracownie i laboratoria naukowe w budynkach poszczególnych uczelni.

Na Rynku Głównym zlokalizowana została również profesjonalna estrada – scena festiwalowa pod Wieżą Ratuszową, która była miejscem prezentowania najciekawszych i najbardziej efektownych osiągnięć naukowych, a także posłużyła do promocji w formie scenicznych pokazów dla szerszej publiczności. Na scenie zostały zaprezentowane również różnorodne wydarzenia artystyczne przygotowane przez współorganizatorów Festiwalu.
fot. Ibento WOW Pictures 3Artystyczna część wydarzenia znajdzie też swoje odzwierciedlenie w znakomitych muzycznych koncertach. Wybitny mistrz muzyki Gheorghe Zamfir w towarzystwie chórów akademickich zagrał w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Festiwal Nauki i Sztuki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, ale i turystów krajowych oraz zagranicznych. Poprzednio organizowane Festiwale odniosły sukces frekwencyjny i organizacyjny. W programie ubiegłorocznego znalazło się ponad 900 aktywności odbywających się na terenie miasteczka, jak i w siedzibach współorganizatorów. Atrakcyjny program przyciągnął około 300 000 uczestników. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dołożył wszelkich starań, aby kolejny Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie był wielkim świętem nauki i sztuki nie tylko w Krakowie, ale i w całej Małopolsce.

Jakie pokazy i spotkania zostały zorganizowane w ramach tegorocznego Festiwalu? Było to między innymi:
  • Naturalnie Futsal! – finały mistrzostw w halowej piłce nożnej,
  • Koncert Inauguracyjny XVII Festiwalu Nauki i Sztuki wykonawcy: Lora Szafran – vocal, Henryk Miśkiewicz – saksofon, Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie; prowadzenie: Jan Pilch, Wojciech Groborz,
  • Konferencja prasowa, gość specjalny: Gheorghe Zamfir,
  • Spektakl „DO DNA” przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej Państwowej, Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie; reżyseria: Ewa Kaim,
  • Seminarium Ochrony Środowiska pamięci prof. W. Goetla, poświęcone współczesnym problemom ochrony środowiska,
  • Koncert Finałowy XVII Festiwalu Nauki i Sztuki – Natura: Mater et Magistra,
  • wykonawcy: Gheorghe Zamfir The Master of the Pan Flute oraz Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego i połączone chóry akademickie pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego.

Jak studiuje się na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie? im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie?

Więcej o Festiwalu znajdziecie tutaj.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->