aghKonstruktorzy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej już nie raz udowodnili, że w szeregach AGH Racing znajdują się najzdolniejsi inżynierowie. Tym razem twórcy przeszli samych siebie i zbudowali pierwszy bolid wyścigowy o napędzie elektrycznym. Studenci zaprezentowali pojazd w czwartek, 5 lipca w Klubie Studio. Możliwości najnowszej konstrukcji przetestują już w przyszłym tygodniu podczas międzynarodowych zawodów dla inżynierów z całego świata - Formuła Student w Holandii.

Najnowszy bolid jest już piątą konstrukcją w dorobku zespołu AGH Racing. Budowanie ekologicznej maszyny wyścigowej rozpoczęli dwa lata temu od zaprojektowania napędu elektrycznego. Faza wykonawcza projektu trwała przez ostatnie cztery miesiące. Studenci nazwali bolid imieniem Stanisław, na cześć patrona Akademii Górniczo-Hutniczej, Stanisława Staszica.
Zespół AGH Racing zbudował swój pierwszy bolid wyścigowy o napędzie elektrycznym fot. Sabina Szkarłat KSAF AGH 2
Stanisław, to bolid o mocy szczytowej do 100 kW, osiągający prędkość 100 km/h w 4,5 sekundy. Maszyna zasilana jest przez blisko 1000 ogniw litowo-jonowych. Dodatkowo konstrukcja wyposażona jest w układ chłodzenia wodą zaprojektowany i wykonany przez członków zespołu AGH Racing. Do wykonania układu użyto kompozytu, który przy wzroście temperatury zmienia swoje właściwości oddawania ciepła do otoczenia. Dzięki temu maksymalna temperatura silnika wyniesie 60oC. W bolidzie zastosowano również system odzyskiwania energii podczas hamowania na wzór rozwiązania stosowanego
w Formule 1. Poszycie bolidu, które studenci zaprojektowali i wykonali samodzielnie, zbudowane jest z nowoczesnego i ekologicznego kompozytu lnianego.
Zespół AGH Racing zbudował swój pierwszy bolid wyścigowy o napędzie elektrycznym fot. Sabina Szkarłat KSAF AGH 3
Swój pierwszy pojazd wyścigowy, amatorzy motoryzacji z AGH, skonstruowali już w 2012 roku. Od tego czasu AGH Racing powiększył się do ponad 60 osób pracujących w kilku sekcjach. Dzięki działalności w zespole konstruktorów, Studenci AGH przygotowują swoje prace dyplomowe i zaliczeniowe. Współpraca z firmami z sektora motoryzacji procentuje natomiast cennym doświadczeniem dla młodych inżynierów, którzy ze sporym bagażem doświadczeń płynnie wchodzą na rynek pracy.

Więcej na temat zespołu AGH Racing możecie Państwo przeczytać pod TYM adresem.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->