Site logo

Kierunki BHP w Krakowie

Studia BHP - co warto wiedzieć

Gdzie studiować BHP w Krakowie?

Wszystkie studia z BHP w Poznaniu i Wielkopolsce

List view

Opinie o studiach BHP

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy w Krakowie i Małopolsce. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne kierunki techniczne w Krakowie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek BHP - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania BHP. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować BHP w Krakowie i Małopolsce?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków z bezpieczeństwa i higieny pracy na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia BHP w pigułce

Co warto wiedzieć o BHP? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy: BHP, inżynieria bezpieczeństwa pracy, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na bezpieczeństwo i higienę pracy – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to jest bezpieczeństwo i higiena pracy, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunek BHP, dostępny jest na studiach inżynierskich (3,5 roku) licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Będziesz uczyć się m.in. umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu specjalisty ds. BHP na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie BHP lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności bezpieczeństwa i higieny pracy masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na uprawnienia np. wykonania zawodu inspektora BHP, czy specjalisty w każdego typu firmach również tych o podwyższonym zagrożeniu jak np. platformy wiertnicze, czy lotniska, a dla osób już zatrudnionych w służbach bhp możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

Bezpieczeństwo i higiena pracy: Bezpieczeństwo i higiena pracy jako akademicki cel maturzysty? To całkiem sensowne rozwiązanie. Oferta edukacyjna kształcenia na tym kierunku jest niezwykle bogata. Do wyboru będziesz mieć wiele różnych uczelni. Kierunek ten realizowany jest na politechnikach, uniwersytetach, w szkołach zawodowych oraz na uczelniach prywatnych. Po wybraniu szkoły, w której zamierzasz rozpocząć naukę na kierunku BHP, upewnij się, że znasz kryteria stosowane w rekrutacji i postaraj się zdobyć jak najwyższe oceny z przedmiotów maturalnych, które są brane pod uwagę przez komisję kwalifikacyjną. Zwykle podstawą rekrutacji jest ocena na maturze z matematyki, fizyki i chemii. Jak wygląda program studiów BHP? Głównym punktem w planie studiów są wykłady i ćwiczenia. W trakcie pisania pracy dyplomowej będziesz uczestniczyć w proseminariach i seminariach. Na zajęciach poznasz programy komputerowe, służące do określania ryzyka, oceny wpływu skażeń na zdrowie i bezpieczeństwo ludności, poznasz także oprogramowanie biurowe i nauczysz się prowadzić własną firmę. Studenci uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Niektóre uczelnie dysponują świetnie wyposażonymi laboratoriami i pracowniami komputerowymi, które są niezbędne, by poznać nowoczesne oblicze BHP. Program studiów jest dość mocno wypełniony. Najistotniejsze zagadnienia to kwestie związane z prawem, czynnikami ryzyka, ergonomią, środkami ochrony, czy zarządzaniem.

Studia w Krakowie i Małopolsce

Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

Studia podyplomowe z technologii i bezpieczeństwa w Krakowie i Małopolsce

Gdzie w Krakowie i Małopolsce zdobywać wiedzę na temat technologii i bezpieczeństwa na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach BHP

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku budownictwo, inżynieria środowiska, lądowa, wodna na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Praca po BHP

Jesteś absolwentką lub absolwentem bezpieczeństwa i higieny pracy? Znalezienie zatrudnienia nie powinno przysparzać kłopotów, o ile w czasie studiów byłeś aktywny i podejmowałeś wyzwania związane ze zdobywaniem wykształcenia. Co to oznacza w praktyce? W Twoim dorobku jest już kilka dobrych praktyk w znanych i szanowanych firmach u boku świetnych specjalistów ds. BHP, masz pozyskane już pierwsze kontakty zawodowe. Jeśli przynajmniej semestr studiów spędzasz za granicą, np. na Erasmus+, będzie to dodatkowym atutem. Zadania specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny koncentrują się wokół zapewniania pracownikom odpowiednich warunków wykonywania pracy. Należy znać aktualne przepisy prawa. Słowo “aktualne” nie zostało użyte przypadkowo. Ustawy i rozporządzenia zmieniają się w zawrotnym tempie. Oprócz tego, trzeba umieć analizować w sposób rzetelny i odpowiedzialny zagrożenia oraz możliwości wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w zakładzie pracy. Dodatkowo, specjalista musi wykazywać się talentem negocjacyjnym oraz umiejętnością prowadzenia szkoleń.

Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Jeżeli Ochrona Środowiska, to tylko na AGH!

Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii. Czego uczą się studenci na ochronie środowiska? Kierunek Ochrona Środowiska obejmuje unikalny w skali kraju profil kształcenia łączący zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, chemii, biologii i toksykologii, w tym toksykologii sądowej.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję