13 stycznia w siedzibie MCK przy Rynku Głównym 25 odbyło się tradycyjne już Noworoczne Spotkanie z udziałem współpracowników, ludzi kultury, nauki, świata dyplomacji, przedstawicieli samorządu, mecenasów, a także odbiorców przygotowanych przez tą instytucję wydarzeń.
Była to okazja do krótkiego podsumowania ubiegłego roku, podczas którego prof. Jacek Purchla podkreślił, że zakończona modernizacja siedziby i wzmocnienie kadrowe pozwalają na otwarcie na nowe wyzwania programowe i organizacyjne. Zaprosił również na cztery znakomite tegoroczne wystawy:

Dom miłośnika sztuki. Kultura artystyczna Czech i Moraw 1870–1930

1.02–25.04.2010

Jak powinien wyglądać dom miłośnika sztuki? Odpowiedzi na to pytanie szukali artyści przełomu XIX i XX wieku, m.in.: Alfons Mucha, Gustav Klimt i Egon Schiele. Ok. 300 eksponatów, dzieła malarstwa, architektury, grafiki, rzemiosła artystycznego i in.

Melodia dwóch pieśni. Fotografie Marka Powera

7.05–27.06.2010

Cykl zdjęć, który zrodził się z fascynacji Polską i jej krajobrazem. Artysta odwiedzał nasz kraj wielokrotnie w poszukiwaniu kontrastów i inspirujących obrazów. Jedna z wystaw programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Andreas Feininger. Nowy Jork, lata czterdzieste



2.07–29.08.2010

Wystawa prac jednego z najwybitniejszych fotografików XX wieku, związanego z magazynem "Life". Prezentowane zdjęcia, ukazujące niezwykły klimat lat 40., należą dziś do klasyki fotografii.

Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema z kręgu Virginii Woolf

14.09.2010–9.01.2011

Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dorobku brytyjskiej grupy intelektualistów z początku XX wieku, do której należała m.in. Virginia Woolf. Najlepsze dzieła członków grupy: Vanessy Bell, Rogera Frya, Duncana Granta i Dory Carrington, a także książki, ceramika, rzemiosło artystyczne i in.

W załączeniu wypowiedź prof. Jacka Purchli na temat tropów, jakimi podążać będzie MCK w tym roku.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego programu zawarte zostały w bezpłatnym, dwujęzycznym wydawnictwie, dostępnym w siedzibie w MCK. Aktualizowane i uzupełniane na bieżąco informacje dostępne są także na naszej stronie internetowej: www.mck.krakow.pl w dwóch wersjach językowych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->