reka maturzysty28 października br. w Warszawie odbyły się XVII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Trzecie miejsce zajęła drużyna informatyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Igor Adamski, Piotr Bejda, Michał Sapalski, szkoląca się pod opieką prof. Pawła Idziaka z Wydziału Matematyki i Informatyki.W zawodach wzięły udział 54 trzyosobowe zespoły z 18 polskich uczelni. Na rozwiązanie zadań studenci mieli pięć godzin. Mistrzostwa to pierwszy etap starań o uczestnictwo w wielkim finale zawodów programistycznych, w którym udział wezmą najlepsi programiści z całego świata. Kolejny etap - eliminacje regionalne, na które przyjadą programiści z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii oraz Węgier, odbędą się w listopadzie w Krakowie, a finały w lipcu przyszłego roku w Sankt Petersburgu.


Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym to krajowa odmiana konkursu informatycznego ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) - Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1996 w Poznaniu.

AMPPZ to konkurs zespołowy. Każdy zespół składa się z trzech studentów reprezentujących tę samą uczelnię. Podczas zawodów każda trzyosobowa drużyna ma do dyspozycji jeden komputer, pięć godzin czasu i od 8 do 12 zadań algorytmiczno-programistycznych do rozwiązania. Rozwiązania poszczególnych zadań są sprawdzane w czasie rzeczywistym, a drużyny są informowane o wyniku sprawdzenia zadania: zaakceptowane, niepoprawne wyniki, przekroczenie limitu czasu na rozwiązanie, błąd wykonania. Poszczególne zadania są oceniane binarnie (zaliczone/odrzucone). Zawody wygrywa drużyna, która zaliczy najwięcej zadań. W przypadku takiej samej liczby zaliczonych zadań przez więcej niż jedną drużynę, o ich kolejności w rankingu decyduje krótszy, łączny czas przeznaczony na rozwiązanie wszystkich zaliczonych zadań, przy czym za każde wcześniej odrzucone zgłoszenie zaliczonego zadania nalicza się 20 minut kary.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->