Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Małopolsce 201422 marca oficjalnie zakończyły się Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie. Jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji był robot przemysłowy Fanunc Elermades 100 IB, który wykonuje nie tylko polecenia programisty, ale posiada również sztuczną inteligencję, dzięki której reaguje wtedy, gdy coś idzie nie po jego myśli.

– Jest podłączony do kontrolera i panujemy nad nim, ale może także sam podejmować decyzje. Robot zabiera detale do obróbki, a następnie transportuje je na miejsce gotowych produktów. Zastosowanie takich robotów jest ogromne, a sama jego obecność sprawia, że łatwiej przyswajamy wiedzę w szkole – mówi Przemysław Wolski, uczeń ZSM nr 1 w Krakowie.

Wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Wiosenna aura i bogata oferta sprawiły, że przez trzy dni halę Targów w Krakowie, które realizowały projekt, odwiedziło ponad 15 tys. osób! – Poszukujemy perspektyw na dalszą edukację. Widzę, że jest ogromny wybór. Przewagą tych Targów nad informacjami z Internetu, jest możliwość porozmawiania z wykładowcami oraz co równie ważne, ze studentami poszczególnych szkół. To także oszczędność czasu, nie musząc jeździć od szkoły do szkoły – tłumaczy Dawid Wcisło, uczeń VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie.
Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie 2014
Francuskie inspiracje
W ramach Festiwalu Zawodów w Małopolsce, inspirowanego Mundialem Zawodów, odbywającym się w Lyonie, szkoły podzielone na siedem sektorów prezentowały na czym polegają poszczególne zawody. Zgrupowano je w siedmiu branżach: turystyczno-gastronomicznej, informatyczno-elektronicznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno-mechatronicznej oraz usługowej.

Oprócz szkół zawodowych w gronie 120 wystawców znalazły się szkoły średnie, policealne oraz wyższe – publiczne i prywatne, uniwersytety i politechniki. Co ważne, uczestnicy mogli sprawdzić ofertę nauki za granicą. Na liście wystawców zagranicznych znalazły się na m.in. uczelnie i szkoły z Chorwacji, Francji, Kanady, Niemiec, Słowacji czy Wielkiej Brytanii. – Jesteśmy pierwszy raz w Polsce i to strzał w dziesiątkę. Jest tutaj naprawdę dużo zwiedzających i wielu z nich interesuje się naszą ofertą. Po dwóch dniach skończyły nam się materiały promocyjne. Na pewno wrócimy do Krakowa za rok – deklaruje Jeff Taylor z brytyjskiego Hove College.
Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie 2014
Ponadto na Targach można było spotkać przedstawicieli: policji, straży pożarnej i wojska, m.in. takich szkół jak Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych czy Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Jak wybrać?
Dużym zainteresowaniem cieszyły się indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy badali predyspozycje młodych ludzi. – Między 15. a 19. rokiem życia następuje największy przyrost wiedzy, jak również zainteresowań. Jest to najważniejszy etap wyboru edukacyjnego w życiu człowieka. Udzielamy więc informacji zawodowej, podpowiadamy co zrobić, aby dowiedzieć się więcej na temat swoich predyspozycji. Staramy się kogoś prowadzić – dajemy wędkę, ale nie łowimy – mówi Ewa Kruk-Krymula z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie.
Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów w Krakowie 2014
Znakomita frekwencja utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że słusznym okazało się połączenie organizowanych przez nas od kilkunastu lat Targów Edukacyjnych z Festiwalem Zawodów. – To w tej chwili jedyne takie wydarzenie w Polsce, dzięki któremu młodym ludziom łatwiej wybrać odpowiednią ścieżkę edukacji, a docelowo znaleźć pracę marzeń. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, tym razem w naszym nowym Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->